مراقبت از پوست تحت نظر یک متخصص

بررسی انواع روش های مراقبت از پوست

مراقبت از پوست، صرف نظر از سن و رنگ پوست شما، حیاتی است. به هر حال، پوست بزرگترین عضو بدن انسان است و هر روز از ما در برابر خطرات متعدد محافظت می کند. دانستن نوع پوست و شناخت علائم یک مشکل برای انجام سلامت پوست مهم است. ما در این مقاله به بررسی راهکار های مراقبتی می پردازیم و شما را با تمامی جوانب اشنا می کنیم.

احتمال ابتلا به سرطان و ارتباط آن با مراقبت از پوست

سیستم نوع پوست فیتزپاتریک رنگ های پوست را بر اساس میزان ملانین به شش نوع تقسیم می کند که به پوست رنگ می دهد و به محافظت از آن در برابر آفتاب سوختگی کمک می کند. افرادی که تیره ترین پوست را دارند بیشترین ملانین و محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید را دارند. این مهم است زیرا آفتاب سوختگی مکرر یکی از دلایل اصلی سرطان پوست است.

 • نوع 1 بدون برنزه شدن می سوزد. فرد معمولاً دارای پوست سفید کم رنگ، موهای روشن و چشمان سبز یا آبی است.
 • نوع 2 می سوزد و برنزه می شود، اما نه به راحتی. ویژگی های رایج شامل پوست سفید و چشم های آبی است.
 • نوع 3 ابتدا آفتاب سوختگی را تجربه می کند که بعداً به برنزه تبدیل می شود. این فرد معمولا پوست روشن، چشمان قهوه ای و موهای قهوه ای دارد.
 • نوع 4 به راحتی برنزه می شود و مقدار کمی آفتاب سوختگی دارد. پوست قهوه ای روشن، چشمان تیره و موهای تیره در افراد نوع 4 رایج است.
 • نوع 5 به راحتی برنزه تیره می شود و به ندرت دچار آفتاب سوختگی می شود. پوست قهوه ای، چشم های تیره و موهای تیره یک امر عادی است.
 • تیپ 6 بدون آفتاب سوختگی یک برنزه تیره دریافت می کند. این افراد معمولاً پوست قهوه ای تیره یا سیاه، چشمان تیره و موهای تیره دارند.

آشنایی با سیستم نوع پوست فیتزپاتریک

افراد با رنگ های مختلف به سرطان پوست مبتلا می شوند، از جمله افرادی که پوست تیره تری دارند و افرادی که هرگز دچار آفتاب سوختگی نشده اند. افراد سفیدپوست زودتر آفتاب سوختگی را تجربه می کنند و احتمال ابتلا به سرطان پوست نیز بیشتر است. این فرکانس به نفع آنها عمل می کند زیرا سرطان پوست زمانی که در مراحل اولیه تشخیص داده شود بسیار قابل درمان است. سیاه پوستان، بومی ها و رنگین پوستان (BIPOC) کمتر سرطان پوست را تشخیص می دهند. با این حال، زمانی که درمان بیماری بسیار چالش برانگیزتر است، تشخیص دیرهنگام برای آنها معمول است. همه افراد باید پوست خود را به طور منظم بررسی کنند و هر گونه تغییر را فوراً به متخصص پوست خود گزارش دهند.

آمار سرطان پوست بر اساس نوع پوست

 • سرطان پوست یک تا دو درصد از سرطان های تشخیص داده شده در سیاه پوستان را تشکیل می دهد. این درصدها برای مردم آسیایی به دو تا چهار درصد و برای اسپانیایی‌ها به چهار تا پنج درصد می‌رسد.
 • افراد سیاه پوست مبتلا به ملانوم، شدیدترین نوع سرطان پوست، تنها 67 درصد بقای پنج ساله دارند در حالی که این میزان برای سفیدپوستان 92 درصد است.
 • در 75 درصد موارد، ملانوم در افراد رنگین پوست در مناطقی که کمتر در معرض نور خورشید قرار دارند ظاهر می شود. به عنوان مثال می توان به کف پا، ناخن دست و پا و کف دست اشاره کرد.
 • بیماران سیاه پوست سه برابر بیشتر از بیماران سفیدپوست احتمال ابتلا به ملانوم دیررس را دارند.
 • ناحیه کف پا شایع ترین قسمت بدن است که سرطان پوست در BIPOC ظاهر می شود و تا 40 درصد از همه تشخیص ها را نشان می دهد.

چگونه علائم سرطان پوست را بررسی کنیم

مردان و زنان باید عادت داشته باشند که هر ماه پوست خود را از سر تا پا چک کنند و سالانه برای بررسی مشکلات پوستی احتمالی به متخصص پوست مراجعه کنند. از شخص دیگری بخواهید پشت شما را بررسی کند یا آینه را بالا نگه دارید، به شما کمک می کند تا مناطقی از بدن را که مستقیما نمی توانید ببینید، بررسی کنید.

هر نقطه جدید یا غیرعادی روی پوست نیاز به تماس فوری با متخصص پوست دارد. برای مثال، لکه‌ای که تیره‌تر از بقیه قسمت‌های پوست به نظر می‌رسد که رشد کرده یا ویژگی‌های آن به هر طریقی تغییر کرده است، احتمالاً نشان‌دهنده سرطان پوست است. یکی دیگر از موقعیت‌های رایج، داشتن زخمی است که به آهستگی بهبود می‌یابد که دائماً پوسته پوسته می‌شود و خونریزی می‌کند اما هرگز واقعاً خوب نمی‌شود. لکه‌های پوستی که نسبت به بقیه ضخیم‌تر به نظر می‌رسند و خطوط تیره زیر ناخن‌های دست یا پا نیز از علائم شایع سرطان پوست هستند.

مطمئن شوید که از قسمت‌هایی از بدن خود که کمتر در معرض پوست قرار می‌گیرند، غافل نشوید، از جمله کف پا، باسن، کشاله ران و ناخن‌های پا. به داخل دهان خود نیز نگاه کنید. هنگام گذراندن مدت زمان طولانی در خارج از منزل، حتی در زمستان، همیشه از کرم ضد آفتاب با فاکتور محافظت در برابر آفتاب حداقل 30 استفاده کنید.

Leave Your Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *