محافظت پوست از اشعه ماورا بنفش

محافظت پوست از اشعه ماورا بنفش

شما همیشه لازم دارید تا برای خود محافظتی در برابر اشعه های مضر خورشید ایجاد کنید. مانند محافظت در برابر اشعه ماورا بنفش. ما در این  مقاله می خواهیم تا این موضوع را به طور کافی مورد بررسی قرار دهیم. اصطلاح تشعشع به ارسال انرژی از هر نوع منبعی اشاره دارد.

انواع تابش UV (تاثیر فرابنفش بر روی پوست)

دانشمندان پرتوهای فرابنفش را بر اساس میزان انرژی موجود در آنها طبقه بندی می کنند. اشعه ماوراء بنفش با بالاترین سطوح انرژی، تشعشعات یونیزه کننده ایجاد می کند، به این معنی که می توانند با آسیب رساندن به ژن های موجود در سلول ها، باعث سرطان پوست شوند. اشعه ماوراء بنفش باعث ایجاد انواع دیگر سرطان نمی شود زیرا حاوی انرژی کافی برای نفوذ به پوست نیستند. اشعه ماوراء بنفش در یکی از سه نوع زیر وجود دارد:

  • پرتوهای UVC حاوی بیشترین مقدار تابش هستند. به همین دلیل، آنها قادر به رسیدن به زمین نیستند و خطر ابتلا به سرطان پوست را ندارند. با این حال، اگر از یک لامپ دمنده، یک لامپ ضدعفونی کننده که میکروب ها و باکتری ها را می کشد، یا یک لامپ جیوه استفاده کنید، ممکن است در معرض اشعه UVC قرار بگیرید. حتما از این محصولات کم استفاده کنید و هنگام انجام این کار پوست خود را بپوشانید.
  • اشعه UVB علت اصلی آفتاب سوختگی است. آنها انرژی کمی کمتر از پرتوهای UVC دارند. از آنجایی که پرتوهای UVB می توانند به DNA سلول های پوست آسیب مستقیم وارد کنند، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آنها خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد.
  • پرتوهای فرابنفش حاوی کمترین میزان انرژی در بین انواع پرتوهای فرابنفش هستند. آنها قادرند آسیب غیرمستقیم به DNA سلول های پوست، مانند پیری زودرس پوست، وارد کنند. اگرچه محققان پزشکی معتقدند که سهم اصلی اشعه ماوراء بنفش پوست چروکیده است، اما ممکن است در ایجاد برخی از انواع سرطان پوست نقش داشته باشد.

چه عواملی بر شدت اشعه ماوراء بنفش تأثیر می گذارد؟

پرتوهای خورشید همیشه آنقدر قوی نیستند که به زمین برسند. عوامل متعددی در سطح شدت آنها نقش دارند، از جمله موارد زیر:

  • ارتفاع: اشعه ماوراء بنفش در مناطق مرتفع تر مانند کلرادو بیشتر به زمین می رسد.
  • پوشش ابری: در حالی که ابرهای بیشتر در آسمان رسیدن اشعه های خورشید به زمین را دشوارتر می کند، اما هنوز هم می توانند. رعایت نکات ایمنی در برابر آفتاب بدون توجه به آب و هوا ضروری است.
  • عرض جغرافیایی: خطر قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش هر چه یک مکان از خط استوا دورتر باشد کاهش می یابد.
  • فصل: بهار و تابستان بیشترین خطر را برای آسیب ناشی از اشعه ماوراء بنفش دارند.
  • انعکاس سطحی: قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش زمانی که پرتوهای خورشید از روی آب، برف، شن و یا پیاده رو می تابند، می تواند شدیدتر باشد.
  • زمان: اشعه ماوراء بنفش خورشید روزانه بین ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر شدیدترین است.

سعی کنید برای یادگیری شاخص UV هر روز گوش دادن به خدمات هواشناسی ملی ایالات متحده را به یک عادت تبدیل کنید. نرخ خدمات شاخص UV از 1 تا 11 و اعداد بالاتر نشان دهنده افزایش خطر آسیب ناشی از اشعه ماوراء بنفش است.

مشکلات سلامتی ناشی از اشعه ماوراء بنفش بر روی پوست

علاوه بر سرطان پوست، آفتاب سوختگی و پیری زودرس پوست، اشعه ماوراء بنفش می تواند باعث مشکلات چشمی و تضعیف سیستم ایمنی بدن شود. هنگامی که قرنیه چشم ملتهب می شود، می تواند منجر به آب مروارید یا ناخنک چشم شود که رشد بافت داخل سطح چشم است. هر دو شرایط می توانند به طور قابل توجهی بینایی را کاهش دهند یا تهدید کنند. قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش حتی می تواند بدن را مجبور کند که سخت تر در برابر عفونت ها مبارزه کند.

چگونه از پوست بدن مان در برابر اشعه UV محافظت کنیم

ایمنی در برابر آفتاب با استفاده از ضد آفتاب هر بار که از خانه خارج می‌شوید و هر چند ساعت یک بار در خارج از منزل استفاده مجدد می‌شود. شما همچنین می خواهید لباس سبک وزن، عینک آفتابی و کلاهی بپوشید که برای کل صورت شما سایه ایجاد کند. تا جایی که می توانید با ایستادن یا نشستن در سایه از آفتاب داغ دوری کنید و سعی کنید در ساعات اوج نور خورشید در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید.

لطفاً در صورت مشاهده هرگونه تغییر در پوست خود، بدون توجه به اینکه چقدر جزئی به نظر می رسد، فوراً با متخصص پوست آن آروندل تماس بگیرید. اگر نیاز به تهیه کرم ضد آفتاب با SPF بالا دارید، از کد SPF2021 استفاده کنید تا 10% تخفیف خرید خود را در فروشگاه اینترنتی ما دریافت کنید

Leave Your Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *