پیشگیری از سرطان پوست

پیشگیری از سرطان پوست

بسیاری از مردم بدون داشتن اگاهی از روش های پیشگیری از سرطان پوست، عاشق گذراندن وقت در زیر نور خورشید، لذت بردن از طبیعت و استقبال کامل از زندگی هستند. با این حال، برخی اگر خطرات سرطان پوست را ندانند، خود را در معرض خطر قرار می دهند. سرطان پوست، یکی از شایع ترین انواع سرطان، رشد غیرطبیعی سلول های پوست است که معمولاً به دلیل قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید رخ می دهد. اردیبهشت ماه آگاهی از سرطان پوست است. زمان مناسبی برای درک بهتر خطراتتان است.

روش های پیشگیری از سرطان پوست

برای درک بهتر علل سرطان پوست، انواع مختلف آن را در نظر بگیرید:

کارسینوم سلول بازال: این نوع سرطان در ابتدا در سلول‌های بازال، جایی در پوست که سلول‌های جدید را با مرگ سلول‌های مسن‌تر تولید می‌کند، رخ می‌دهد. این نوع سرطان پوست اغلب باعث ایجاد برآمدگی شفاف روی پوست می شود و معمولاً در نواحی در معرض نور خورشید مانند گردن و سر اتفاق می افتد. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه ماوراء بنفش خورشید، علت اصلی کارسینوم سلول بازال است.

کارسینوم سلول سنگفرشی: این نوع سرطان پوست همچنین در نواحی از بدن که در معرض نور خورشید هستند مانند گوش، دست و صورت ایجاد می شود. این نوع سرطان پوست در یک ندول سفت و قرمز ایجاد می شود. همچنین ممکن است ضایعات مسطح با سطحی مانند پوسته داشته باشد.

ملانوما: این نوع سرطان پوست به دلیل تمایل به گسترش شدیدترین نوع سرطان پوست است. این می تواند در هر نقطه از بدن، از جمله پوست طبیعی و خال های موجود رخ دهد. اغلب در صورت یا تنه مردان و در زنان معمولاً در قسمت پایین ساق پا رخ می دهد. همیشه ارتباط مستقیمی با قرار گرفتن در معرض نور خورشید ندارد. این نوع سرطان به صورت لکه‌ای بزرگ و قهوه‌ای رنگ با نواحی تیره‌تر ایجاد می‌شود. ممکن است یک خال باشد که در اندازه، رنگ یا بافت تغییر می کند. در برخی شرایط، می تواند به صورت یک ضایعه کوچک با حاشیه نامنظم نیز تشکیل شود.

چه کسی می تواند پیشگیری از سرطان پوست را انجام بدهد؟

برخی از افراد ممکن است بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به سرطان پوست باشند. با این حال، مهم است بدانید که ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد.

یکی از ابزارهایی که پزشکان استفاده می کنند مقیاس فیتزپاتریک است. این ابزار تشخیصی در سال 1975 به عنوان روشی برای طبقه بندی نوع پوست بر اساس میزان رنگدانه در پوست و نحوه واکنش پوست به قرار گرفتن در معرض نور خورشید ساخته شد. این ابزار می تواند به تعیین خطر کلی ابتلا به سرطان پوست کمک کند. به عنوان مثال، افرادی که دارای پوست نوع 1 هستند معمولاً رنگ پوست عاج دارند و ممکن است همیشه بسوزند و پوسته پوسته شوند تا برنزه. آنها ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان پوست باشند.

علاوه بر این، عوامل دیگری در خطرات شما نقش دارند، مانند:

  • داشتن سابقه آفتاب سوختگی
  • گذراندن زمان زیادی در آفتاب (حتی اگر پوست تیره‌تری دارید)
  • داشتن خال های متعدد روی پوست
  • داشتن سابقه خانوادگی سرطان پوست
  • داشتن تشخیص قبلی سرطان پوست
  • قرار گرفتن در معرض تشعشعات
  • داشتن سیستم ایمنی ضعیف به هر دلیلی

نگاهی دقیق بر روش های پیشگیری از سرطان

آگاهی از سرطان پوست نه تنها در ماه مه بلکه در طول سال بسیار مهم است. می تواند در هر زمانی بر سلامتی شما تأثیر بگذارد. تعیین یک قرار ملاقات برای بررسی کامل پوست ضروری است. استفاده از ضد آفتاب خود را در تمام طول سال نیز فراموش نکنید. برای راهنمایی یک قرار ملاقات بخواهید. و پاسخ به سوالات مراقبت از پوست خود، امروز

Leave Your Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *