انواع اسیب های پوستی و درمان آنها

انواع آسیب های پوستی و درمان آن

پیدا کردن یک نقطه تیره نامنظم روی پوست می تواند کمی نگران کننده باشد. چون یک آسیب پوستتی محسوب می شود. بیشتر این لکه ها بی ضرر هستند و در اثر افزایش سن، آسیب های ناشی از نور خورشید یا حتی یک بیماری زمینه ای ایجاد می شوند. ما می خواهیم پوستمان صاف و شفاف باشد، بنابراین مهم است که به محض شناسایی این لکه ها برطرف شوند. در اینجا برخی از بیماری های پوستی مختلف که می تواند باعث بی نظمی رنگدانه شما شود، آورده شده است.

آسیب پوستی هایپرپیگمانتاسیون

اسیب پوستی هایپرپیگمانتاسیون باعث می شود که لکه های پوست به دلیل آسیب نور خورشید، التهاب، آکنه یا هر آسیب پوستی دیگر تیره تر از حد طبیعی شوند. این زمانی اتفاق می‌افتد که ملانین اضافی، رنگدانه‌ای که رنگ پوست را تولید می‌کند، در جیب‌هایی روی سطح پوست تشکیل می‌شود. این وضعیت خطرناک نیست، اما می تواند باعث شود که فرد نسبت به ظاهر خود احساس خودآگاهی کند. اگرچه هر نوع پوستی می‌تواند دچار هیپرپیگمانتاسیون شود، اما آنهایی که رنگ پوست تیره‌تری دارند بیشتر مستعد ابتلا هستند.

اسیب پوستی (کک و مک های خورشیدی)

لنتیژین های خورشیدی که معمولاً به عنوان “لکه های کبد” شناخته می شوند، لکه های قهوه ای نامنظمی هستند که در قسمت هایی از بدن که در معرض آفتاب قرار دارند ظاهر می شوند. این شامل صورت، دست ها، شانه ها و ساق پا می شود. این ضایعات نیز بی ضرر هستند و بیشتر در افراد قفقازی بالای 40 سال رخ می دهند. بهترین راه برای جلوگیری از عدسی های خورشیدی استفاده از کرم ضد آفتاب و قرار گرفتن در معرض حداقل مقدار خورشید است.

آسیب پوستی ملاسما

ملاسما یک بیماری زیبایی است که اغلب در زنان در سه ماهه دوم یا سوم بارداری رخ می دهد. قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید و عدم تعادل هورمونی استروژن و پروژسترون باعث این امر می شود. زنانی که تحت کنترل بارداری هستند، درمان جایگزینی هورمونی انجام می دهند و یائسه می شوند نیز می توانند به ملاسما مبتلا شوند. این لکه ها ممکن است پس از متعادل شدن مجدد هورمون ها یا پس از تولد نوزاد محو شوند، اما هرگز از بین نمی روند.

Leave Your Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *