شست و شوی روزانه صورت

شست و شوی روزانه صورت

روزانه چندبار صورت خود را بشوییم؟
بیش از دوبار در روز پوست خود را شستشو ندهید زیرا شستشوی زیاد باعث تبخیر بیش از حد آب از سطح آن و کاهش میزان چربی پوست و یا تحریک غدد مولد چربی در پوستهای چرب می شود. بهتر است یکبار صبح و یک بار شب شستشو انجام شود.

طرز صحیح شستشوی پوست:

در هنگام شستشو و استفاده از پد شستشو هرگز مستقیماً آن را بر روی پوست صورت نمالید.

در ابتدا پوست را با کمی آب ولرم خیس کرده و سپس مقداری پاك كننده را به کف دستها مالیده و آن را به صورت خود بمالید و از چند بار حرکت دادن به و پس طرف بالا و به طرف خارج با آب ولرم صـورت را خوب آبکشی نمایید.

اگر پوست بسیار خشکی دارید : از یک کرم پاک کننده ی استفاده کنید و با ملایمت روی پوست ماساژ دهید و پس از چند دقیقه با آب گرم و كمي پاك كننده بشوييد.

بهداشت روزانه پوست های چرب:


البته شستشوی پوستهای مختلف کمی با هم تفاوت می کند. پوست چرب زود کثیف و کدر می شود.

پوستهای چرب؛ پوست هایی هستند که شستشو با آب و صابون برای آنها مفید است و بهتر است از صابونهای اسیدی استفاده گردد.

اگر پوست زیاد چرب باشد یک بار صبح و یک بار شب، پوست را با آب ولرم و صابونهای اسیدی شستشو دهید.

اگر چربی پوست در حد متوسط باشد، هر شب یکبار شستشو کافی است. کرمها، لوسیونها و محلولهایی که برای سلامت و زیبایی پوست های چرب بکار می روند، نباید به هیچ وجه مواد چرب داشته باشند.

بیشتر کرمهایی که دارای ترکیبات گوگردی هستند، مفیدند.

این نمونه پوست در برابر آب سرد، صابون و عوامل محیطی حساسیت زیادی نشان نمی دهد. پوستهای چرب نسبتا نرم هستند و نسبت به انواع دیگر پوست دیرتر پیر می شوند.

بهداشت روزانه پوستهای خشک


پوست خشک بعلت نازکی و ظرافت بسیار حساس بوده و دچار آسیبهایی می گردد.

مراعات نکردن بهداشت و عدم توجه به سلامت و زیبایی آن باعث پیداشدن مشکلات و چین و چروک در آن می گردد. ودر طول روز با آب ولرم پوست را شستشو داده، خشک کرده و با کرمهای تقویتی آن را چرب کنید.

هنگام شب با لوسیونی پوست را پاکیزه کرده و سعی کنید در طول شب چیزی روی پوست نگذارید و یا از یک مرطوب کننده ملايم استفاده كنيد.
در فصل سرما و زمستان این پوستها حساسترند و حتي ممكن است دچار سوزش و ترک شوند. بهتر است تا حد ممکن از مواجهه با سرما خودداري گردد و پوست دائما چرب شود.

پوستهای خشک در برابر تغییرات گرما، حساسیت بسیار دارند. گرما و حرارت هم مانند سرما برای این نوع پوستها زیان آور است. این افراد دچار کک و مک . شده و بیشتر دچار آفتاب زدگی می شوند.

بهداشت روزانه پوستهای مختلط

افرادی که دارای پوست مختلط هستند بدین معنی است که هم دارای پوست چربند و هم دارای پوست خشک. در نواحی پیشانی، بینی و چانه پوست چرب است و در اطراف صورت، شقیقه ها و گونه ها پوستی نرمال یا خشک دارند.

این افراد باید نواحی چرب را با شوينده مناسب و نواحي خشک را با آب ولرم شستشو دهند.

روزانه چندبار صورت خود را بشوییم

براي شستشوي پوست از محصول مناسب استفاده كنيد
شوينده مناسب پوست بايد پوست را به خوبي از آلودگي ها،چربي و مواد آرايشي تميز كند و آن را تحريك نكند.


اسيديته(PH) محصول ما بايد با پوست سازگار باشد و مناسب نوع پوست فرد انتخاب شود در هنگام تميز كردن پوست صابون باعث ميشود كه سلولهاي طبقه شاخي آب جذب کرده و خاصیت ارتجاعی شکل کم شود.

اگر پوست با صابونهای قلیایی شسته شود، PH پوست تغییر کرده و چند ساعت طول می کشد تا پوست PH طبیعی خود را به دست آورد و در طول این مدت پوست تحریک پذیر و خشك است.

یک ساعت پس از شستشو، پوست چربی خود را بدست می آورد.

اگر پوست با صابونهایی که PH طبیعی دارند و یا کمی اسیدی هستند شسته شود، علاوه بر اینکه پوست نرم و لطیف می شود، دیگر پوست تحریک پذیر نیست و خشک و پوسته پوسته نمی شود

نتيجه:پس به طور كلي به دليل اينكه اسيديته پوست حدود٤/٥ تا٥/٦ ميباشد محصولات پوستي به صورت ژل شستشو،پد،شير پاكن ها (پاك كننده هاي كرمي)و فومها با اين اسيديته بهترين انتخاب هستند.

Leave Your Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *